Podczas II Nocy Robotów PIAP ponad 5,5 tys. gości odwiedziło Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Wstępem do wydarzenia była debata poświęcona polskiej robotyce i kierunkom jej rozwoju. Goście PIAP mieli niezwykłą okazję poznać ponad 100 robotów z Polski i zagranicy,a także uczestniczyć w warsztatach, zawodach i pokazach specjalnychz udziałem maszyn.
W piątek, 24 maja 2013 r., Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP udostępnił wszystkim zainteresowanym strzeżone zwykle rozwiązania z obszaru robotyki i automatyki. II Noc Robotów PIAP rozpoczęła się debatą na temat polskiej myśli technicznej i rozwoju robotyki oraz wpływu osiągnięć technologicznych na gospodarkę polską i światową. Prelegentami podczas konferencji byli Dyrektor PIAPdr inż. Jan Jabłkowski, Dyrektor NCBiR prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, Zastępca Dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa PIAP prof. nzw. dr inż. Piotr Szynkarczyk, Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki Sebastian Christow, Maciej Cader z Ośrodka Systemów Mobilnych PIAP oraz Karolina Zawieska z Ośrodka Systemów Bezpieczeństwa PIAP.
- Wpływ rozwoju robotyki na codzienne życie człowieka jest coraz bardziej widoczny. W najbliższych latach roboty coraz częściej będą pojawiały się w przestrzeni publicznej.
W ramach działalności PIAP staramy się oswajać ludzi z robotami i pokazywać
im jak bardzo mogą nam one pomagać – zaczął rozmowę dyrektor PIAP,
dr inż. Jan Jabłkowski. - Poza wykorzystaniem wysokiej jakości maszyn w sektorze przemysłowym możemy spodziewać się obecności robotów miedzy innymi w pracach trudnych i niebezpiecznych dla ludzi.
Przyszłość współpracy i współistnienia człowieka ze światem materii technicznej opisywała Karolina Zawieska, która w PIAP zajmuje się najnowszą dyscypliną - robotyką społeczną - Roboty będą także wykorzystywane do pomocy ludziom na co dzień, uczestnicząc w edukacji, rehabilitacji, opiece zdrowotnej i pomocy w domu, choćby osobom starszym, dla których wykonanie wielu podstawowych czynności jest problematyczne.
Profesor Krzysztof Jan Kurzydłowski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podkreślał jak ważna
dla polskiej robotyki jest edukacja nowych kadr, zauważając przy tym zmianę w podejściu młodych ludzi
do nauki, i większe zainteresowanie studiami technicznymi.
Na koniec podkreślono wagę środków unijnych oraz pomocy ze strony jednostek naukowych, takich jak NCBiR, a także wkład w rozwój tej dziedziny środków rynkowych. Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki Sebastian Christow zauważył, że nasycenie robotyką w Polsce jest znacznie niższe niż w innych krajach Europy, jednak jest szansa na zmianę w najbliższej przyszłości. Inwestycje w robotykę są bardzo opłacalne i zwracają się często już po kilku miesiącach i nie później niż po dwóch latach.
Tematem, który wzbudził poruszenie uczestników debaty był aspekt ingerencji robotów
w bezpieczne funkcjonowanie i życie społeczne człowieka. Eksperci podkreślali,
że przy produkcji robotów przestrzegane są zasady etyki i w najbliższych latach nie musimy obawiać się zagrożenia ze strony maszyn. Daleko nam zatem do scen z filmów science-fiction, w których roboty wykazujące się inteligencją są w stanie zbuntować się przeciw ludziom.
Wiele emocji wywołał także temat wykorzystywania robotów do akcji zbrojnych i ataków. Prelegenci uspokajali, że głównym zadaniem robotów jest odsuwanie ludzi od zagrożenia, ratowanie ich życia
i zmniejszanie niebezpieczeństwa wynikającego chociażby z klęsk żywiołowych. Choć roboty mogą być wykorzystane w różnych celach, musimy pamiętać, że zawsze za ich działaniem stoi człowiek.
Po debacie rozpoczęło się wielkie święto robotyki
pod hasłem „Odkryj nieznane”, które odwiedziło
aż 5,5 tysiąca osób. Największym zainteresowaniem gości cieszyły się roboty latające - a wśród nich quadrocopter - roboty przemysłowe, występujące w niecodziennych odsłonach – m.in. malarza czy gracza w koło fortuny - oraz roboty antyterrorystyczne,
które podejmowały i neutralizowały ładunki wybuchowe, ale także pozwalały sobą sterować przez uczestników. Najmłodsi goście nie mogli doczekać się rywalizacji robotów sumo, bohaterów Gwiezdnych Wojen i udziału w przygotowanych dla nich przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów licznych warsztatów. W konkursie Małego Inżyniera na najlepszy robostrój było aż trzech zwycięzców, którzy wygrali półkolonie, a klasa jednego ze szczęśliwców już wkrótce będzie mogła wziąć udział w robotycznych warsztatach. Furorę robił flirtujący z uczestniczkami Nocy R2-D2 a także humanoidalny robot NAO, który oczarował wszystkich swoim tańcem do piosenki Gangnam Style.
Podczas Nocy Robotów PIAP i duzi
i mali nie kryli radości i fascynacji zgromadzonymi atrakcjami
– Jeszcze nigdy nie widzieliśmy takich technologii tak licznie zgromadzonych, które można nie tylko zobaczyć ale też dotknąć, poruszyć, sterować. Podobały nam się najbardziej zawody sumo, Star Wars i antyterrorystyczne. Czekamy
na następną edycję - mówią Jarek i jego sześcioletni syn Mateusz, który w przyszłości chce zostać policjantem i korzystać z pomocy robotów antyterrorystycznych.
Organizatorami "II Nocy Robotów PIAP - Odkryj Nieznane" są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który od blisko 50 lat zajmuje się tworzeniem najnowszych technologii m.in. z dziedziny robotyki i automatyki oraz PIAP-ScienTech,
którego zadaniem jest upowszechnianie powstających w Instytucie wynalazków.
Więcej dodatkowych informacji na stronie www.nocrobotow.pl
INFORMACJE DODATKOWE
II NOC ROBOTÓW PIAP - 24 maja 2013 r. od godz. 17:00 do 24:00 w Przemysłowym Instytucie Automatyki
i Pomiarów PIAP, Al. Jerozolimskie 202, Warszawa
ORGANIZATOR:
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP i PIAP-ScienTech
PATRON GŁÓWNY:
• Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
PATRONI HONOROWI:
• Minister Gospodarki
• Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
• Marszałek Województwa Mazowieckiego
• Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy
• Burmistrz Dzielnicy Włochy Miasta Stołecznego Warszawy
• Komendant Główny Policji
• Centrum Nauki Kopernik
• Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii
PATRONI MEDIALNI:
• TVP Info
• Polskie Radio PROGRAM IV
• Polska Agencja Prasowa
• AMS i CityINFOtv
• Magazyn FOCUS
• Miesięcznik PAR Pomiary Automatyka Robotyka
• Robotyka.com
• AutomatykaOnline.pl
• o2.pl
PARTNERZY:
• Comau Poland
• Farnel element14
• Parameter AB
• Festo
• iCount
• Mały Inżynier
• Star Wars Artistic Team - S.W.A.T.
• Twój Robot
• Fundacja Dzieci Niczyje
• NASK
PRZEMYSŁOWY INSTYTUT POMIARÓW I AUTOMATYKI
Pomysłodawcą i organizatorem Nocy Robotów PIAP jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów,
który od ponad 50 lat przewodzi polskiej myśli badawczej i technicznej. PIAP oferuje polskiemu rynkowi
i partnerom zagranicznym rozwiązania, wykorzystujące najnowsze technologie z dziedziny robotyki, automatyki i technik pomiarowych. W 1975 roku firma rozpoczęła produkcje licencyjnych robotów przemysłowych ASEA (obecnie ABB), jednej z najlepszych konstrukcji na świecie. Równolegle w PIAP powstały własne rozwiązania
np. robot PR 02 z napędem pneumatycznym. Dzięki opracowaniom Instytutu w przemyśle krajowym wdrożonych zostało łącznie kilkaset zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych. Uznanie przynoszą Instytutowi, obok głównej specjalności – robotyki przemysłowej, opracowania z zakresu automatyki i robotyki w systemach bezpieczeństwa, a w szczególności specjalistyczne konstrukcje robotów mobilnych, wykorzystywane do celów policyjnych i wojskowych. Od 2000 roku PIAP jest stałym dostawcą takich robotów oraz innych urządzeń zrobotyzowanych dla służb specjalnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i utrzymanie porządku (Policja, Wojsko Polskie, Straż Graniczna i BOR).
Zespół ekspertów z PIAP ma na swoim koncie zaprojektowanie i wykonanie rodziny robotów pirotechnicznych INSPECTOR, EXPERT, IBIS, SCOUT i TRM, cieszących się sporym uznaniem użytkowników krajowych
i zagranicznych. PIAP eksportuje roboty m.in. do Hiszpanii, Białorusi, Arabii Saudyjskiej i Nigerii.
Konstrukcje Instytutu są doceniane na całym świecie, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia
m.in.: Godło Promocyjne „Teraz Polska”, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, Nagroda DEFENDER - Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego czy Nagroda Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji.
Instytut prowadzi także szeroką współpracę naukową i badawczo-rozwojową z ośrodkami akademickimi
oraz przemysłowymi w kraju i zagranicą. Współuczestniczy i koordynuje wiele przedsięwzięć zarówno krajowych, jaki i międzynarodowych. Przewodził m.in. w dwóch dużych projektach: TALOS (Transportowalny autonomiczny patrol dla systemu nadzoru granicy lądowej), którego celem było opracowanie nowatorskiego systemu ochrony granic Unii Europejskiej poprzez system autonomicznych robotów mobilnych, realizowany przez międzynarodowe konsorcjum z Turcji, Rumunii, Grecji, Izraela, Polski, Francji, Estonii, Belgii, Hiszpanii
i Finlandii. Innym ważnym osiągnięciem było przewodnictwo nad pracami projektu PROTEUS - zintegrowanego mobilnego systemu wspomagającego działania antyterrorystyczne i antykryzysowe, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/warszawa-stolica-robotow-1